سیماى زن در خطاب‏هاى قرآن

سیمای زن در خطاب های قرآن
نویسنده : حمید پارسانیا
قرآن عنصر جنسیت را در حقیقت انسانى دخیل نمى‏داند و بسیارى از خطاب‏هاى قرآنى متوجه حقیقت انسانى‏اند. اما حتى در مواردى که از نظر محاورات عام زبان عربى، خطاب با ضمیر مذکر بیان شده، بیان قرآن به گونه‏اى است که ظهور کلام را متوجه حقیقت انسانى مى‏کند.
چکیده
موج سوم فمنیسم تحت تأثیر اندیشه‏هاى پست مدرن، علم را به ساختار زبانى و در نهایت، به عنصر جنسیت ارجاع مى‏دهد و معتقد است که غلبه مرد، علم و همچنین زبانى مردانه به دنبال آورده است. بر اساس این دیدگاه، قرآن نیز که به زبان عربى نازل شده است، هویتى مذکر دارد. 
اما واقع آن است که قرآن عنصر جنسیت را در حقیقت انسانى دخیل نمى‏داند و بسیارى از خطاب‏هاى قرآنى متوجه حقیقت انسانى‏اند. اما حتى در مواردى که از نظر محاورات عام زبان عربى، خطاب با ضمیر مذکر بیان شده، بیان قرآن به گونه‏اى است که ظهور کلام را متوجه حقیقت انسانى مى‏کند. 
کلیدواژه‏ها: فمنیسم، جنسیت، خطابات قرآنى، حقیقت انسانى. 
پیش‏درآمد 
موج سوم فمنیسم به عنوان یک جریان معرفتى پست‏مدرن، پیامد تزلزلى است که در بنیان‏هاى معرفتى نوین از دهه‏هاى پایانى قرن بیستم پیش آمد. اندیشه‏هاى پست مدرن روشنگرى را، که از ویژگى‏هاى تفکر نوین شمرده مى‏شد، مورد تردید قرار دادند. پست مدرن‏ها حکایت و کشف از واقع را به طور کلى، منکر مى‏شوند و معرفت آدمى را به ساحت‏هاى دیگر وجود انسان تقلیل مى‏دهند. 

فمنیست‏ها هم بر همین اساس، شناخت و معرفت آدمى را به عنصر «جنسیت» ارجاع مى‏دهند و معتقدند: غلبه مرد، معرفت و همچنین زبانى مردانه به دنبال آورده است. از نظر آنان، زبان‏هاى رایج و از جمله عربى و انگلیسى، خصلتى مردانه دارند. کسانى که متأثر از دیدگاه‏هاى فمنیستى هستند قرآن را نیز، که به زبان عربى نازل شده، از قاعده مزبور مستثنا ندانسته و زبان قرآن را . . .

ادامه مطلب را اینجا بخوانید

/ 13 نظر / 83 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد رادپور

با سلام با پستی تحت عنوان (نطفه، جنین و بچه ی حاصل از تجاوز به عنف به زن شوهردار) مشتاق ارائه ی نظرات دوستان محترم هستم. همیشه موفق و سربلند باشید محمد رادپور

حقوق من و تو

سوران در اثر درگیری سیروان را به قتل میرساند . وراث سیروان دو تا پسرش به نامهای آسو و هژار هستند + همسرش خجه بعد از اینکه آسو و هژار طرح دعوی کردند بر اثر حادثه رانندگی هردوتاشون (آسو و هژار ) فوت میکنند آیا مادرشان(خجه) حق قصاص را از پسرانش به ارث میگیرد؟ (با توجه به اینکه همسر مقتول حق قصاص ندارد)

حقوق من و تو

سلام هر هفته یه سوال در وبلاگ ما طرح میشود و از حظور و نظرات شما خوشحال میشویم (شما لینک شده اید) http://lotfiani-law.blogfa.com/ حقوق من و تو

stara

slalam sia jan navastahaya xili jalab ast

رایش چهارم

زن عشق می كارد و كینه درو می كند دیه اش نصف دیه توست و مجازات زنایش با تو برابر... می تواند تنها یك همسر داشته باشد و تو مختار به داشتن چهار همسرهستی .... برای ازدواجش ــ در هر سنی ـ اجازه ولی لازم است و تو هر زمانی بخواهی به لطف قانونگذار میتوانی ازدواج كنی ... در محبسی به نام بكارت زندانی است و تو ... او كتك می خورد و تو محاكمه نمی شوی ... او می زاید و تو برای فرزندش نام انتخاب می كنی.... او درد می كشد و تو نگرانی كه كودك دختر نباشد .... او بی خوابی می كشد و تو خواب حوریان بهشتی را می بینی .... او مادر می شود و همه جا می پرسند نام پدر ... و هر روز او متولد میشود؛ عاشق می شود؛ مادر می شود؛ پیر می شود و میمیرد... و قرن هاست که او؛ عشق می کارد و کینه درو می کند www.rayesh4.mihanblog.com

ثمین ترک

با سلام و وقت بخیر وبلاگ خوبی و پرمحتوایی دارین درصورت تمایل به وبلاگ حقوقی من یه سر بزنین Patoghehoghooghdan.blogfa.com

يك موج

دوست عزيز با توجه به دغدغه ي شما در حوزه ي زنان وبلاگ "يك موج" با موضوع حقوقو زنان و مسائل اجتماعي زنان را به شما معرفي مي كنم. ايدوارم ما را از نظرات خود بهره مند سازيد.

يك موج

دوست عزيز با توجه به دغدغه ي شما در حوزه ي زنان وبلاگ "يك موج" با موضوع حقوق زنان و مسائل اجتماعي زنان را به شما معرفي مي كنم. اميدوارم ما را از نظرات خود بهره مند سازيد.

رادمرد

http://www.mensright.mihanblog.com/ ای مرد! کاش هرگز توانت و راد مردی ات بیش از زن نبود تا خداوند حکیم خانه را به تو بسپارد، کاش هرگز مسئول خانه نبودی تا پروردگار دانا به تو حق ریاست بدهد کاش غرور و خویشتنداری نداشتی تا مسائل را درون سینه خود دفن کنی و باز هم مسئولیت پذیر باشی امروز میخواهند تو کارکنی وتنها میل جنسی ات ارضا شود رئیس نباشی؛ چون تو برای ارضای خود آنان را هم ارضا می کنی وگرنه این را هم به تو نمیدادند! ای مرد از حال تا به آینده خواهی سوخت چون الان رئیس خانه ریاست نمیداند، مسئولیت نمیشناسد چون خیانتها به تو سرسری گرفته میشود ای مرد چقدر بزرگی که باز هم برای آنکه حرام پروردگارت دامانت را نیالاید خود را به مهریه می آلایی وقتی دری را میزنی از خوشحالی در پوست خود نمیگنجند ولی وقتی گرفتار محبتت یافتند به زیر میکشند تو را دام ها برایت گسترانیده اند از هر تار رنگی بیرون زده تنابی بافند تا پای بستت کنند با تزویر و لعاب، خزانه محبتت را می جویند تا به یغما برند وتو چقدر مظلومی جلباب پلک هایت حق توست، دژ محکم توست، دژت را بر تزویر باز مکن دامها برایت گسترانیده اند اژدهای هفت سری در آن نهان کرده اند یک سرش مه

برزو

با سلام به نظر شما ما در موج چندم فمينيسم قرار داريم؟ در حالي كه زنان هيچ مسئوليت مالي در زندگي ندارند، طبق آمارها در 60 درصد طلاق ها نقش كاملاً مستقيم و در 30 درصد طلاق ها نقش مشاركتي دارند، مهريه اي دارند كه يك مرد هيچگاه توان پرداخت آن را در تمام عمر خود ندارد، 18000 مرد را فقط در سال 90 به خاطر طلب زنان كه به يقين لايطاق است در زندان كرديم، از برخورد با زنان بي حجاب كه در واقع قانون شكن هستند انتقاد مي كنيم، زنان سربازي به هيچ نحوي ندارند، همواره در صورت مجرد بودن از پوشش بيمه اي پدر برخوردارند، 13 شرط ضمن عقد به نگارش حقوق دانان خبره به نفعشان در متن سند ازدواج چاپ شده است، در صورت هر گونه كمي و كسري در زندگي مشترك چه شوهر در آن مقصر باشد يا نباشد حق طلاق دارند و هيچيك از تكاليف شرعي زن ضمانت اجرايي ندارد؟